Tansel Haliç, 2001

Ben Tansel Haliç. 2001 yılında Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğini bitirdim. Mezun olduktan sonra eş zamanlı olarak hem endüstride çalıştım hem de bölümümde Yüksek lisansımı tamamladım. Ardından University of Arkansas at Little Rock’ta “Applied Computing” üzerine master yaptım. Doktoramı Rensselaer Polytechnic Institute’de yaptım. Çalışmalarımı sanal gerçeklikte gerçek zamanlı ameliyat simülasyonları  geliştirilmesi üzerine yapıyorum.  Bu konularda Harvard Medical School ve Yale Medical School ile çalışmaktayım. Şu an University of Central Arkansas’ta Bilgisayar Mühendisliği'nde Yardımcı Doçent olarak çalışıyorum.

Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'ni tercih ettiğim zamanı dün gibi hatırlıyorum. Açıkçası bende bir çokları gibi puana göre üniversite sıralaması yapmıştım. Bilgisayar mühendisliğinde okumak istediğimden çok emindim ama hangi üniversite olması gerekteği konusuda pek fikir sahibi değildim. Ingilizce bölüm olması olmazsa olmazımdı...Onun dışında büyük kampüsü,  güzel binaları ve bolca sosyal etkinlik başlıca kriterlerim arasında idi. Bu yüzden kampüsü görünce biraz hayal kırıklığı yaşamadım diyemem. Fakat vizyon sahibi, üretken, çalışkan, öğretimi çok önemseyen angarya olarak görmeyen, ulusal  ve uluslararası bilinirliliği olan öğretim üyelerinin olduğu bu bölümle biraz hasır neşir olunca hayal kırıklığı yerini özgüvene bıraktı.  

Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nin idealist, kendini bilime adamış, bilimsel olarak üretken, uluslararası yayınları ve aldıkları atıf sayılarıyla,  alanlarında bilinen hocalarımızın verdiği eğitimin sadece Türkiye’de değil uluslararası anlamda birinci sınıf bir eğitim olduğunu master ve doktora yaparken anladım.  Bölümümdeki hocalarımızın verdiğini eğitim kalitesinin dünyaca  tanınan okulların ayarından olduğunu gördüm.  Bir mühendisin ve  akademisyenin yetişmesinin koca bir ömür aldığını ve çok emek harcandığını kendi hayatımdan tecrübe ederken, daha güzel kampüs daha güzel binaların sadece kozmetik olduğunu görmüş oldum.

Bilgisayar mühendisliğinde bağımsız düşünmek, sorgulamak, merak etmek ve kendi kendine öğrenebilmek iyi bir mühendis veya araştırmacı olabilmek için çok önemli. Bu noktada aldığım eğitim ile hayallerimi gerçekleştirmemde bölümümün ve hocalarının katkısı çok büyük.  Bu anlamda onlara ne kadar teşekür etsem az.  Herkesin hayallerini gercekleştirmesi dileğiyle.

Tansel Haliç, Ph.D.
Assoc. Prof.
Universiy of Central Arkansas


Bu sayfa Computer Engineering tarafından en son 31.07.2020 22:19:39 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM