Okan Fidan, 2014

İstediğim bölümün yanında İstanbul’da ve İngilizce eğitim veren bir üniversitede okuma isteği tercihlerimde etkili oldu. Marmara Üniversitesi’ni tercih ederken Mühendislik Fakültesi’ndeki ve Bilgisayar Mühendisliği bölümündeki eğitim hakkında pek bir fikrim yoktu. İngilizce hazırlık sınıfını tamamladıktan sonra bu konuda fikir sahibi olabildim.

Bölümdeki ilk dönemimiz tam olarak liseden üniversiteye geçiş evresi gibiydi. Hem liseden tanıdık olduğumuz dersler hem de Bilgisayar Mühendisliği’ne giriş dersleri ile gelecek yılların temelleri atıldı diyebilirim.

Bölüm müfredatı sadece yazılımcı yetiştirmeye yönelik değil iyi bir mühendis yetiştirmek amacı ile hazırlanmıştı. Programlama dilleri öğreniyorduk ama aynı zamanda bilgisayarın iç mimarisine de hakim oluyorduk.

Mühendislik okuyan her öğrenci bizler de bitmek bilmeyen proje ve ödevlerden şikayet ediyorduk o dönemlerde. Çalışmaya başladıktan sonra anladım ki o yoğun dönemler, bizleri iş hayatının yoğun temposuna hazırlayan bir önhazırlıkmış.

Üniversite hayatımın son senesinde, şu anda da çalışmakta olduğum işyerimde “Yazılım Geliştirme Uzmanı” olarak çalışmaya başladım. Öğrencilik yaşamımın sona ermesine az kala yeni başlayacak iş hayatına da giriş yapabilme fırsatı buldum.

Marmara Üniversitesi’nden 2014 senesinde Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 3.derecesi ile mezun oldum. Aldığım eğitim ile iş hayatına iyi bir temel ile başladım ve tercihimin ne kadar doğru olduğunu bugün bakınca bir kez daha anlama fırsatı buldum.

 

Okan Fidan
Full Stack Developer, Turkish Technic


Bu sayfa Computer Engineering tarafından en son 31.07.2020 22:44:47 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM