Doğukan Sönmez, 2009

Küçüklüğümden beri bilgisayar mühendisliğine ilgi duymuşumdur. Sürekli duyduğumuz Bill Gates hikayeleri, garajda bulunan teknolojiler beni sürekli büyük fikirler bulmak için çok ideal olan bilgisayar mühendisliği bölümüne yönlendirdi.

 Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde tam da bu anlamda aradığım eğitimi bana sağladı. İngilizce verilen eğitim sayesinde geniş kaynaklara ulaşabildim ve yeni teknolojileri daha yakından takip etme şansım oldu. Genelde programcı yetiştiren bilgisayar mühendisliği bölümlerinin aksine Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde temel mühendislik bilimleri eğitimi alarak gerçek bir bilgisayar mühendisi olma şansım oldu.

 Alanında kendini ispatlamış başarılı hocalardan aldığım eğitimle daha üniversite yıllarında kendi alanımda part-time çalışma imkanım oldu. Buradaki faktörlerden biri de sektörde en iyi firmalarda çalışan bilgisayar mühendislerinin birçoğunun Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunu olması idi. Henüz üniversite yıllarındayken Siemens Türkiye de part-time çalışmaya başlamıştım. Mezun olduktan sonra ise yurt dışında çalışma isteği ile birlikte bir yıl Siemens Amerika’da çalıştım. Ardından Türkiye’ye dönüp bir buçuk yılı aşkın bir süre Sony’de çalıştım. Daha sonra tekrar Amerika’ya gidip 6 aylık bir araştırma projesinde çalıştıktan sonra Almanya Münih’den aldığım bir teklifle SAP Hybris Software için çalışmaya başladım. Üç yılı aşkın bir süredir Münih’de Senior Software Engineer olarak çalışmaktayım.

 Burada açıkça söyleyebilirim ki uluslararası çalışma becerisini Marmara Üniversitesi’nde aldığım birinci sınıf bilgisayar mühendisliği eğitimine borçluyum. Özellikle eğitim dilinin İngilizce olması benim için büyük bir artıydı. Halen iş hayatımda üniversiteden aldığım bilgi birikimini kullanmaktayım ve aldığım eğitim kendimi geliştirmemde bana çok yardımcı olmakta.

Doğukan Sönmez
Software Engineer, Machine Learning and Artificial Intelligence in Autonomous Driving, BMW Group, Munich

 


Bu sayfa Computer Engineering tarafından en son 31.07.2020 22:51:24 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM