Çetin Alp Meriçli, 2002

Merhaba,

Özellikle lisans eğitiminde teknik müfredat kadar derslerin işleniş biçimi de kritik önem taşır. Bölümümüzdeki proje ve takım çalışması odaklı yaklaşımın bölüm mezunlarının gerek akademi gerekse endüstride başarılı olmasında büyük payı olduğunu düşünüyorum.

Kariyerinizde hangi konuda uzmanlaşmak istiyor olursanız olun, lisans eğitiminizde bilgisayar bilimleri temellerini çok iyi öğrenmeniz ve içselleştirmeniz, binanın temelini sağlam atmanız daha sonra bu temel üzerinde yükselecek inşaatın hem kalite hem dayanıklılığını belirleyecek. Bölumde teorik temelin proje ağırlıklı pratik uygulama ile desteklenerek öğretilmesi kendi adıma bu temelleri sağlam atmama ve daha derin teknik konularda hızlı ilerlememe çok yardımcı oldu.  

Lisedeki bir öğretmenim bir sohbette “bir öğrenim kurumunu özel kılan binaları değil içindeki insanlardır” demişti. Ben Marmara Bilgisayar Mühendisliği’nde geçirdiğim sürede etrafımdaki herkesten, hocalarımdan, asistanlardan, sınıf ve fakülte arkadaşlarımdan çok şey öğrendim ve onlarla paylaştıklarım hayat görüşlerimi şekillendirmemde çok önemli rol oynadı. Tek tek isim vererek yazıyı uzatmayayım ama bir örnek vermek gerekirse Akif Hoca’nın (Eyler) pek sevdiği “bu makaleyi ancak 6 sayfa yazabildim, daha kısa yazmaya vaktim yok” ve “adam kitapçıya girip ‘bana şuradan iki metre kitap verir misiniz’ demiş” sözleri aradan geçen 15 yıla rağmen sık sık andığım hayata bakış açımı değiştiren şeyler arasında hala ilk sıralarda gelir.

Son olarak, artık o kadar birbirine bağlı bir dünyada yaşıyoruz ki hangi alanda çalışıyor olursanız olun çok iyi bir takım oyuncusu olmadan çok uzağa gitmeniz mümkün değil. Bölümdeki takım projelerinin yoğunluğu size değişik profillerde kişilerle çalışma, iş ve arkadaşlığı dengeleme, takım içinde değişik rolleri deneme gibi müthiş değerli fırsatlar sunacak.

Fakültede hemen herkesin birbirine isim ile hitap ettiği, güzel arkadaşlıklar, yoğun, yorucu ama bir o kadar da zevkli proje geceleri, hem teorik hem pratik bilgi ile dopdolu bir lisans dönemi geçirmek istiyorsanız Marmara Bilgisayar Mühendisliği’ni şiddetle tavsiye ederim.

Çetin Meriçli, Ph.D.,
CEO, Co-founder, Locomation, Pittsburg, USA


Bu sayfa Computer Engineering tarafından en son 31.07.2020 22:17:54 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM