Tacettin Aksu, 2009

 

Öğrencisi olmaktan mutlu olduğum, mezunu olmaktan gurur duyduğum Marmara Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2009 yılında mezun oldum. Lisans eğitimim boyunca genel not ortalaması olarak çok parlak bir öğrenci olmasam da, bölüm derslerime hep severek katıldım ve bu derslerimin ortalaması yüksek oldu. Bölümü tercih ederken, o yıllarda herkes de olduğu gibi çok bilinçli bir tercih olmamıştı, ama yıllar geçtikten sonra hiç pişman olmadığım bir karar olduğunu görüyorum.

Bugüne kadarki iş hayatımdan kısaca bahsedersem, bu yazıyı okuyan arkadaşlara biraz daha fazla yardımcı olabilirim sanırım. 2009 yılında, henüz daha öğrenciyken özel bir telekomünikasyon şirketinde part-time yazılım geliştirici olarak çalışmaya başladım. Okul bittikten sonra, bir süredir hem merak ettiğim hem de kişisel gelişimim için iyi olacağından emin olduğumdan Amerika'da iş ve staj arayışlarım başladı. Aradan çok vakit geçmeden 2010 başında Siemens Healtcare'ın Philadelphia yakınlarındaki merkezinde işe başladım. Benim için her yönüyle çok aktif, faydalı 1 sene geçirdikten sonra Türkiye'ye geri döndüm. Türkiye'de Ericsson'da yazılım mühendisi olarak çalışmaya devam ettim. Ericsson'da 3 yıl çalıştıktan sonra tekrar bir yurt dışı tecrübesi/macerası için Amsterdam'a taşındım ve ACN Euro BV'de 2 yıl çalıştım. 2 yılın ardından tekrar Türkiye'ye döndüm ve şu an (2016) Siemens'de Development Engineer olarak çalışıyorum.

Benim şahsi kanaatim, Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü bu yolda yürümek isteyen arkadaşlar için çok iyi bir alternatif. Eğitimim sırasında çok geniş bir yelpazede mühendislik eğitimi aldım. Ben şahsi tercihim sonucunda yazılım alanına yöneldim. Ama aldığım eğitim sonunda bilgisayar mühendisliğinin istediğim dalına yönelebilecek bilgi ve donanıma sahiptim. Birçok üniversitede pratikten ziyade teorik olarak eğitim verilirken, Marmara'da bu durum tam tersine diyebilirim. Bu durum işe başladığım ilk yıllarda benim için çok faydalı oldu. Bölüm dilinin İngilizce olması, öğrencilik zamanlarımızda her ne kadar şikâyetçi olduğumuz bir konu olsa da, ilerleyen zamanlarda, özellikle yurt dışına çıkış kararlarımda benim için hep bir avantaj oldu. Okuldaki öğrenciliğim de çok mutlu bir şekilde geçti, hem sınıf arkadaşlarımızla, hem de üst dönemden arkadaşlarımızla, hem lisans boyunca hem de mezun olduktan sonra birbirimize her konuda yardımcı olduk. Okulda hocalarımız, kendi alanlarında başarılı akademisyenlerdi ve sadece ders anlatmak yerine, öğrencilerinin ufuklarını açan bir yöntem izlediler her zaman. Hem ben, hem de birçok arkadaşım bu sayede yurt içinde ve yurt dışında çok değerli şirketlerde çalışma fırsatları bulduk/buluyoruz. Kendilerine bu vesile ile tekrar teşekkür etmek isterim.

Ben yaptığım tercihle şu ana kadar hep mutlu oldum, tercih etmeyi düşünen arkadaşlara da tavsiye ederim.

Tacettin Aksu
Change Agent, Skydome Inc

 


Bu sayfa Computer Engineering tarafından en son 31.07.2020 22:41:45 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM