Mehmet Kasım, 2015

Değerli mühendis adayı merhaba,

Kısaca kendimden bahsetmek isterim. 2009 yılında girdiğim ÖSS sonrasında, 3. tercihim olan Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'ne yerleştim, yani istediğim bir bölüme geldim. Bir yıl hazırlık okudum ve ardından bölüme başladım. Üçüncü yılımda Erasmus değişim programı ile iki dönemliğine Varşova'da bulundum. Döndükten sonra, üniversitenin en aktif kulüplerinden olan Robot Kulübü'nde iki yıllığına kulüp başkanlığını yürüttüm. Son dönemimde, bir mobil yazılım firmasında yarı zamanlı olarak çalıştım ve mezuniyet sonrasında Sistem Mühendisi olarak çalışmaya başladım.

Günümüzde bilgisayarın girmediği bir sektör neredeyse yok. Bilgisayara olan bağlılığın artması, mühendise olan ihtiyacı da doğrudan ve olumlu yönde etkiliyor. Ayrıca rekabetçi piyasa koşullarında, şirketler trendi yakalamaya, yeni fikir ve projelerle fark yaratmaya çalışıyor.

Yazılımsal veya donanımsal herhangi bir ürünün, fikir aşamasından; analizi, tasarımı, uygulanması, testi ve kullanıcı ile buluştuktan sonraki destek aşamasına kadar her alanda mühendise ihtiyaç söz konusu oluyor. Bölümümüz öğrencileri, bu alanların tamamı ve daha birçok alanda çalışabilecek yeterlilikte mezun oluyor. Bunu bölüm arkadaşlarımın bulunduğu sektörlerin ve görevlerinin çeşitliliğinden kolayca anlayabiliyorum.

Eğitim kalitesi kendini en iyi mezuniyet sonrası iş bulma süreci ve iş hayatında gösteriyor. Mezunların tamamına yakını, mezuniyetlerinden sonra çok kısa bir zaman içerisinde çalışma hayatına adım atabiliyor. Bu yüzden iş imkânları ve çalışma koşulları açısından da bilgisayar mühendisliğini diğer mühendislik dallarının önünde görüyorum.

Ben kendi adıma bu üniversitede ve bu bölümde okuduğum için çok mutluyum. Sizlere de içtenlikle tavsiye ederim.

Mehmet KASIM
UNIX System Administrator, IBM


Bu sayfa Computer Engineering tarafından en son 31.07.2020 22:45:23 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM