Mühendislik FakültesiBilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar Mühendisliği

Misyonumuz ve Vizyonumuz


Bilgisayar Mühendisliği matematiksel düşünme becerisine dayanan, bugünün dünyasında çok önemli bir yere sahip ve gelecekte de önemi gitgide artacak olan, sürekli yeniliklerin ortaya çıktığı, çok zevkli bir meslektir. İçinde bulunduğumuz bilgi çağında bilgisayarlar eğlenceden sağlık sistemlerine, savunmadan iletişim sistemlerine, her türlü kişisel servislerden çok büyük kamu sistemlerine kadar her alanda kullanılmaya başlanmıştır. Dünyanın önde gelen büyük gelişmiş ekonomileri, bu üstünlüklerini, bilişim alanında yaptıkları atılımlarla sağlamaktadırlar. Bu alandaki gelişmelerin en önemli öncüleri, hiç kuşkusuz, bilgisayar mühendisleridir. Bunun doğal sonucu olarak, bilgisayar mühendisliği çağımızın en gözde, en çok talep edilen ve katma değeri en yüksek mesleklerinden birisi haline gelmiştir. Uluslararası istatistik kurumlarının verilerine göre, bilgisayar mühendisliği, son on yılda talebin en çok arttığı meslekler sıralamasında ilk sırada gelmektedir. Önümüzdeki yıllarda da bilişim sektöründeki ihtiyacın artarak devam edeceği öngörülmektedir.

1987 yılında kurulmuş olan Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, 30 yılı aşkın bir süredir tam bir takım çalışması ruhu ile yüksek kaliteli eğitim ve araştırma faaliyetlerini yürütmektedir. Bünyesindeki güçlü, uluslararası deneyime sahip akademik kadrosu ile bilgisayar mühendisliği alanında lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimleri verilen bölümümüzün eğitim politikası,  hızla gelişen bilimsel ve teknolojik alandaki gelişmeleri yakından takip ederek, uygun dersler ve laboratuvar uygulamaları ile profesyonel eğitim vermektir.

Bölümümüzde verilen Bilgisayar Mühendisliği eğitiminin temel amacı, öğrencilerimize bilimsel ve analitik düşünce yapısını aşılayarak karşılaşacakları karmaşık problemleri anlamalarına ve bu problemler için en uygun çözümleri tasarlayıp uygulamaya koymalarına imkân sağlayacak becerileri kazandırmaktır. Ayrıca eğitim dilinin İngilizce olması, dünyada bilişim alanındaki hızlı değişiklikleri yakından takip etme olanağı sağlamaktadır. Mezunlarımız, aldıkları kapsamlı ve güncel eğitim sayesinde, bilişim teknolojileri ile ilgili her türlü alanda kariyer yapma imkanına sahiptirler. Bilgisayar grafikleri, süper bilgisayarlar, ağ sistemleri, yapay zekâ sistemleri, robotik uygulamalar bu alanlardan sadece birkaçıdır. Ayrıca, akademik kariyer yapmak isteyen başarılı mezunlarımız dilerlerse bölümümüzde, dilerlerse yurtiçi ve yurtdışındaki diğer saygın üniversitelerde lisansüstü eğitimlere kolaylıkla kabul edilmektedirler. Her biri alanında kuvvetli bir altyapı ile yetişmiş mühendislerimiz, endüstride ve akademik hayatta gösterdikleri üstün başarılar ile Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünün yüksek kalitesini onaylamaktadırlar.

Bu sayfa Bilgisayar Mühendisliği tarafından en son 21.07.2017 17:39:05 tarihinde güncellenmiştir.