Mühendislik FakültesiBilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar Mühendisliği

CSE497 Dersi

 

Teslim edilmesi gerekenler

Zaman Çizelgesi 

Değerlendirme 

Dokümanlar 

Yeterlilik

Dördüncü sınıf olmaya hak kazanan ve gerekli koşulları sağlayan öğrenciler CSE497 Mühendislik Projesi dersini almaya hak kazanır. Öte yandan, proje önerisi vermek ve danışman bulmak için çalışmalar daha erken bir zamanda başlar. Süreç 165 ECTS kredisinin tamamlanacağı dönemin sonunda başlar ve dönem sonunda gerekli şartları sağlayan öğrenciler proje önerisini hazırlayarak teslim eder. 

 Öğrenciler yalnız yada iki-üç kişilik gruplar halinde proje teklifinde bulunabilir. Grubun oluşturan öğrenci sayısı projenin kapsamına ve yapılacak işin miktarına bağlıdır. Grup üyeleri üzerindeki son karar danışman tarafından verilir. Projeleri için danışman bulmak öğrencinin sorumluluğundadır. Ayrıca öğretim üyeleri öğrencilere proje konusu sunabilirler. Projenin belirlenmesinde öğrenci(ler) ve danışman içerik konusunda görüşmelidirler. Proje üzerindeki fikir birliğinden sonra öğrenci(ler) ve danışman sözlü bir anlaşma yaparlar.

 CSE497 dersine kayıt olduktan sonra, öğrenciler danışman ile projenin tasarımı ve uygulaması üzerinde düzenli bir şekilde çalışması gerekir. Dönem boyunca öğrenciler haftada bir kez danışmalarıyla toplantı yapar. Toplantılarda projenin ilerleyişi ve içeriği ilgili fikir alışverişinde bulunulur. Öğrencilerin görüşülen konuları not alması beklenir. Not edilen çalışmalar proje zaman çizelgesini takip etmek için kullanılır. Ayrıca bu notlar proje raporlarının hazırlanması sırasında faydalı olacaktır

 

Teslim edilmesi gerekenler

-    Proje önerisi: CSE497 Mühendislik Projesi I dersini alabilecek düzeye gelen öğrencilerin hazırladığı form. Proje önerisi projeyi tanımlar ve araştırma konusu üzerindeki yaklaşımları ve metotları tarif eder. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Proje önerisi için forma buradan ulaşabilirsiniz

-   Detaylı Proje Dokümanı (PSD): CSE497 mühendislik Projesi I dersine kayıt yaptırdıktan sonra teslim edilir. Proje önerisinin geniş versiyonudur, projenin, problemin ve çözüm için kullanılacak metotların açıklandığı dökümandır. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

-   Sunum: CSE497 sunumu hazırlanması gereken “Proje Raporu”’nun özeti olacaktır. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

-   Dizayn ve Analiz Dokümanı (ADD): CSE 497 Mühendislik Projesi I için PSD'nin devamı niteliğinde, projenin dizayn ve analiz kısmını sunan dökümandır. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Zaman Çizelgesi

-   Proje Başlığının Belirlenmesi, danışman ve proje önerisi verilmesi –165 ECTS(Yaz stajı hariç) kredisin tamamlandığı dönemin sonuna kadar

-   Detaylı Proje Dokümanı – CSE497 dersine kayıt yapılan dönemin 6. haftasının sonuna kadar

-   Sunum – CSE497 dersine kayıt yapılan  dönemin 13. hafta Perşembe ve Cuma günü.

-   Dizayn ve Analiz Dokümanı  – CSE497 dersine kayıt yapılan dönemin sonuna kadar

-   Seminerler – Katılmak zorunluluğu olan seminer listesi dönem başında verilir.

 

Değerlendirme

CSE497 Değerlendirme

20%

Detaylı Proje Dokümanı [Kurul tarafından]

20%

CSE497-Analiz ve Dizayn Dökümanı [danışman tarafından]

20%

Dönem içinde yapılan çalışma, doğruluğu ve tutarlılığı[danışman tarafından]

25%

Sunum [katılan jüri üyeleri tarafından]

15%

CSE497 Seminerlerine katılım


Dokümanlar

Proje Hazırlama Rehberi

Detaylı Proje Dokümanı Kılavuzu

Analiz ve Dizayn Dokümanı Kılavuzu

Güz 2016 Örnek PSD 1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 

Güz 2016 Örnek ADD 1 / 2 / 3

 

Bu sayfa Bilgisayar Mühendisliği tarafından en son 20.11.2017 16:28:36 tarihinde güncellenmiştir.