CSE4197 Dersi

Yeterlilik 

Teslim Edilmesi Gerekenler

Zaman Çizelgesi

Değerlendirme

Dokümanlar


Yeterlilik

Dördüncü sınıf olmaya hak kazanan ve gerekli koşulları sağlayan öğrenciler CSE4197 Mühendislik Projesi dersini almaya hak kazanır. Öte yandan, proje önerisi vermek ve danışman bulmak için çalışmalar daha erken bir zamanda başlar. CSE4197 dersine kayıt olabilmek için,  yaz stajları ve dördüncü sınıf müfredatında yer alan NTE/TE/Work Safety dersleri hariç olmak üzere en az 165 ECTS kredi tamamlamış olmak şartı gerekmektedir. Süreç 165 ECTS kredisinin tamamlanacağı dönemin sonunda başlar ve dönem sonunda gerekli şartları sağlayan öğrenciler proje önerisini hazırlayarak teslim eder. 

 Öğrenciler yalnız yada iki-üç kişilik gruplar halinde proje teklifinde bulunabilir. Grubun oluşturan öğrenci sayısı projenin kapsamına ve yapılacak işin miktarına bağlıdır. Grup üyeleri üzerindeki son karar danışman tarafından verilir. Projeleri için danışman bulmak öğrencinin sorumluluğundadır. Ayrıca öğretim üyeleri öğrencilere proje konusu sunabilirler. Projenin belirlenmesinde öğrenci(ler) ve danışman içerik konusunda görüşmelidirler. Proje üzerindeki fikir birliğinden sonra öğrenci(ler) ve danışman sözlü bir anlaşma yaparlar.

 CSE497 dersine kayıt olduktan sonra, öğrenciler danışman ile projenin tasarımı ve uygulaması üzerinde düzenli bir şekilde çalışması gerekir. Dönem boyunca öğrenciler haftada bir kez danışmalarıyla toplantı yapar. Toplantılarda projenin ilerleyişi ve içeriği ilgili fikir alışverişinde bulunulur. Öğrencilerin görüşülen konuları not alması beklenir. Not edilen çalışmalar proje zaman çizelgesini takip etmek için kullanılır. Ayrıca bu notlar proje raporlarının hazırlanması sırasında faydalı olacaktır.

 

Teslim Edilmesi Gerekenler

-   Proje önerisi: CSE4197 Mühendislik Projesi I dersini alabilecek düzeye gelen öğrencilerin hazırladığı form. Proje önerisi projeyi tanımlar ve araştırma konusu üzerindeki yaklaşımları ve metotları tarif eder. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Proje önerisi için forma buradan ulaşabilirsiniz

-   Detaylı Proje Dokümanı (PSD): CSE4197 mühendislik Projesi I dersine kayıt yaptırdıktan sonra teslim edilir. Proje önerisinin geniş versiyonudur, projenin, problemin ve çözüm için kullanılacak metotların açıklandığı dökümandır. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

-   Sunum: CSE4197 sunumu hazırlanması gereken “Proje Raporu”’nun özeti olacaktır. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

-   Dizayn ve Analiz Dokümanı (ADD): CSE4197 Mühendislik Projesi I için PSD'nin devamı niteliğinde, projenin dizayn ve analiz kısmını sunan dökümandır. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Zaman Çizelgesi

-   Proje Başlığının Belirlenmesi, danışman ve proje önerisi verilmesi – Belirtilen kriterler dahilinde 165 ECTS kredinin tamamlandığı dönemin sonuna kadar

-   Detaylı Proje Dokümanı – CSE4197 dersine kayıt yapılan dönemin 6. haftasının sonuna kadar

-   Sunum – CSE4197 dersine kayıt yapılan  dönemin 13. hafta Perşembe ve Cuma günü.

-   Dizayn ve Analiz Dokümanı  – CSE4197 dersine kayıt yapılan dönemin sonuna kadar

-   Seminerler – Katılmak zorunluluğu olan seminer listesi dönem başında verilir.

 

Değerlendirme

CSE4197 Değerlendirme

25%

Detaylı Proje Dokümanı [Kurul tarafından]

15%

Analiz ve Dizayn Dökümanı [danışman tarafından]

20%

Dönem içinde yapılan çalışma, doğruluğu ve tutarlılığı[danışman tarafından]

25%

Sunum [katılan jüri üyeleri tarafından]

15%

CSE4197 Seminerlerine katılım + Quizler


Dokümanlar

Proje Başvuru Klavuzu

Proje Hazırlama Rehberi

Detaylı Proje Dokümanı (PSD) Kılavuzu

Analiz ve Dizayn Dokümanı (ADD) Kılavuzu

PSD'lerden Örnekler 1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7 / 8 / 9 / 10 / 11 

ADD'lerden Örnekler  1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7 / 8 / 9 / 10 / 11 

Not: Bu örnekler size geri bildirim vermek için paylaşılmıştır, verilen PSD'lerin hepsinin tam not aldığı anlamına gelmiyor. Bunların bir veya daha fazla bölümü çok iyi olabilir (kılavuzda belirtildiği gibi gerekli olan bölümler), ancak bazı bölümleri de tam ya da yeterli olmayabilir.

 


Bu sayfa Computer Engineering tarafından en son 05.01.2021 14:56:20 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM